Bankacılık Bilgileri

Banka Kredisi Ara Ödeme Nedir?

Banka Kredisi Ara Ödeme Nedir?

Bankalardan alınan borçların gününden önce kapatılması sizleri için büyük avantajlar sağlar. Faiz indirimi başta olmak üzere, borcunuzun erken bitmesine dolayısıyla da bankalar nezdinde daha güvenilir hale gelerek kredi notunuzun artmasına neden olacaktır. Bunun yanında banka kredi ara ödemesi sayesinde sizleri bekleyen avantajlar ve dezavantajları da dikkate almakta fayda olacaktır.

Kredi Borçlarında Ara Ödeme

Konut kredisi dışında ihtiyaç ve taşıt kredilerinin borçlarında ara ödemek yapmak sizin avantajınıza olurken konut kredileri için belli bir cezai müeyyide maddi olarak karşınıza çıkar. Konut Kredisi hakkında bilinmesi gerekenler sizlere avantaj sağlayabilir.

Banka kredisi ara ödemeleri, kredi borcu ödendiği süreç içerisinde yapılan toplu ödemedir. Ara ödemeler, kredi kullanan kişilerin genellikle lehine olan bir durumdur. Banka kredilerinde ara ödemenin yanı sıra kişiler erken ödeme yaparak da borçlarını kapatabilmektedirler. Banka kredisi ara ödeme nedir, taşıt kredisinde ara ödeme, ihtiyaç kredisinde ara ödeme nasıl yapılır gibi sorularınız varsa bu yazımızda bilgi sahibi olabilirsiniz.

Taşıt Kredisinde Ara Ödeme

Bankalar taşıt kredisi verirken, kredi çeken kişilere yardımcı olmak amacıyla artan / azalan taksitli, esnek ödemeli ve ara ödemeli çeşitli ödeme yöntemleri sunmaktadır.

Kredi çeken kişi arama ödeme yaparak, borcunun isterse taksit tutarını azaltıp vadesini aynı tutabilir, isterse de taksit tutarlarını aynı şekilde ödeyip vade süresini azaltabilir. Genellikle kredi ara ödemeleri kullanıcıların lehine bir durum gibi gözükse de kredi çekilmeden önce düşünülmeden kullanılırsa kişinin aleyhine dönüşebilmektedir. Kredi çeken kişi çalıştığı yerden 6 ayda 1 ikramiye alıyorsa bu ara ödemeleri 6 ayda bir toplu şekilde ödeyebilir. Ancak kredi sahibi kişinin eline toplu şekilde para geçmiyorsa ve ara ödeme tarihi geldiğinde ödemeyi geciktirirse bu sefer ödeme yapamadığı için bankaya gecikme faizi ödemek zorunda kalır.

İhtiyaç Kredisinde Ara Ödeme

İhtiyaç kredisinde ara ödeme işlemi, kredi kullanımından belli bir süre sonra borcun düzenli olarak ödenen aylık taksitinden fazla bir kısmının toplu şekilde yatırılmasıdır. Ara ödeme yapılması vadenin azalması, borcun beklenen süreden daha kısa sürede kapanması gibi avantajlar sağlamaktadır. Kredi sahibi kişi azalan vade sayesinde, belirlenen faiz oranının tamamını ödememektedir. Daha ayrıntılı olarak ihtiyaç kredisi ara  ödemesi mantıklı mı başlıklı yazımızı incelemeniz doğru olacaktır.

İhtiyaç kredisinde ara ödeme durumlarında önemli bir diğer noktada kredinin erken ödenmesine bağlı olarak ortaya çıkan erken ödeme cezasıdır. Kullanıcıların erken ödeme yaptığı için ödemek zorunda kaldığı bu erken ödeme cezası kimi zaman vadelerin azalması ile düşen faiz oranını geride bırakacak kadar yüksek meblağlarda olabilmektedir. Erken ödeme ceza miktarı çekilen kredi miktarı ile doğru orantıda olacak şekilde bankalar tarafından hesaplanıp belirlenir.

İhtiyaç Kredisi Ara Ödeme Nasıl Yapılır?

İhtiyaç kredisi ara ödeme yapılması için öncelikle bankadan onay almak gerekmektedir. Bankaya ara ödeme yapma talebi iletildikten sonra onay verilirse çekilen kredi miktarının maksimum %2’si kadar olan erken ödeme cezası verilip ara ödeme yapılabiliyor. Genellikle çekilen kredinin vade sayısı azaldığı için düşen faiz oranı ödenecek olan erken ödeme cezasından yüksek olduğu için ara ödeme işlemi mantıklı bir durum olarak görülmektedir. Ancak erken ödeme cezası miktarı düşen faiz tutarından daha fazla oluyorsa kredi çeken kişilerin refinansman işlemi yaptırması daha sağlıklı bir çözüm olabilir. Eski kredi borcunu ödeyebilmek için yeni kredi çekilmesi anlamına gelen bu işlem kredi çekilen banka üzerinden yapılabildiği gibi başka bankalar tarafından da yapılabilmektedir.

Elbette ihtiyaç dahilide almış olduğunuz kredilerin elinize geçecek paralar ile erken kapatılması tüketici kanununda hak olarak verilmiş bir durum. Burada almak kadar erken ödemek ve ilk 14 günlük süre içinde krediden vazgeçmekte mümkün.