Bankacılık Bilgileri

Bankadan Cep Telefonuna Onay Kodu Gelmiyor

Bankadan Cep Telefonuna Onay Kodu Gelmiyor

Gündelik  hayatımızda çoğu işimizi evden çıkmadan yapmak istiyoruz. Bu işlerin başında bankacılık işlemleri gelmektedir. Bankalar internet şubesi ile evden çıkmadan bankacılık işlemlerimizi gerçekleştirmemize olanak sağlamaktadır. Fakat bazen internet şubesine girerken sorun yaşamaktayız. Bu sorunlardan biri internet şubeye giriş yaparken bankadan cep telefonuna onay kodu gelmemesidir. Bankadan cep telefonuna onay kodu gelmiyor ise ne yapmalıyız? Bu yazımızda sizlere bankadan cep telefonuna onay kodu gelmiyor ise ne yapmamız gerektiğini anlatacağız.

İnternet Üzerinden Alışveriş Yapıyorum fakat Telefonuma Onay Kodu Gelmiyor

İnternet üzerinden alışveriş yaptığımız zaman 3d security sebebiyle bankamızdan telefonumuza gelen onay kodunu girmeden alışverişimiz tamamlanamaz. Peki onay kodu gelmiyor ise ne yapmalıyız?

Öncelikle alışveriş yaptığınız sitenizin güvenilir olduğundan emin olun. Güvenli olduğundan emin olduktan sonra ödeme yapmak için onay kodunu girmelisiniz. Onay kodu gelmiyor ise bankanızın alt yapısında sorun olabilir. Telefonunuzun arka planında çalışan uygulamaları kapatınız. Daha sonra telefonunuzu kapayıp tekrar açın. Daha sonra işleminizi tekrar deneyin.

Telefonumun Sim Kartını Değiştirdim, Mesaj Gelmiyor

Telefonunuzun sim kartını değiştirdiğiniz zaman bankalar size blokaj uygular. Çünkü sistemde kayıtlı telefon numaranız ile yeni numaranız aynı olmadığı için banka alışveriş yapmanıza izin vermez. Sim kart blokajını kaldırmalısınız. Blokajınız kaldırıldıktan sonra alışverişinize devam edebilirsiniz.

Sim Kart Blokajı Nasıl Kaldırılır?

Eğer yeni bir sim kart aldınız ve blokajını nasıl kaldıracağınızı bilmiyorsanız takip etmeniz gereken adımlar şunlardır;

Kullandığınız bankaya ait bankamatiğe giderek alışveriş yaptığınız kartı bankamatiğe takmalısınız. Daha sonra sim kart işlemleri menüsüne girerek sim kart blokajı kaldır kısmına girmelisiniz. Daha sonra onay vermelisiniz. Bu işlemleri tamamladıktan sonra internet şubesinde işlemlerinize devam edebilir, alışveriş yapabilirsiniz. Bankanızda kayıtlı cep telefonu ve yeni sim kartınızdaki numara eşleşeceği için herhangi bir sorunla karşılaşmayacaksınız.

 3D Security Nedir?

Alışveriş yaparken sürekli karşımıza çıkan 3d security hakkında aklımızda bir çok soru işareti vardır. 3d security nedir, nasıl kapatılır gibi soruların yanıtını çoğu insan merak etmektedir.

3d security internet alışverişlerinde veya para transferlerinde kullanılan bir güvenlik yöntemidir. Bu yöntem ile alışveriş yaptığınız zaman ödeme kısmına geldiğinizde bankanızda kayıtlı cep telefonunuza alışveriş tutarınız ve 6 haneli kod olan bir mesaj gönderilir. Bu kodu girmediğiniz zaman alışverişiniz tamamlanmaz ve hesabınızdan para eksilmez. Kartınızı kaybettiğiniz veya çaldırdığınız zaman 3d security sayesinde kartınızdan internet alışverişi yapılamaz.

Bankaya Kayıtlı Cep Telefonu Numarasını Değiştirebilir Miyim?

Evet, değiştirebilirsiniz. Bankaların bu konuda birçok farklı yöntemi vardır. Bankaya kayıtlı cep telefonu numaranızı değiştirmek istiyorsanız bu işlemi bankanıza ait bankamatiklerden gerçekleştirebileceğiniz gibi bankanızın şubesinden de gerçekleştirebilirsiniz. Eğer evden çıkamıyorsanız veya çıkmak istemiyorsanız bankanızın müşteri hizmetlerini arayarak kayıtlı cep telefonu numaranızı değiştirmek istediğinizi söyleyebilirsiniz.

Bankacılık işlemlerini yürütmek üzere adımıza tahsis edilen internet ile mobil bankacılığı kullanabilmemiz için en önemli güvenlik adımı telefonumuza gelen tek kullanımlık şifredir. Diğer adıyla kod olarak niteleyebileceğimiz bu rakamların bize ulaşması için telefon numarası değişmese dahi sim kartı bile telefon numarası güncellenmesi gerekmektedir. Bankalar her ne kadar farklı olsa da burada güncelleme işlemleri benzerlik taşır.

Kullanıcılar her ne kadar şifre gelmemesi nedeniyle şikayette bulunuyor olsa da aslında bu durum tamamen o kişinin mağduriyetinin engellenmesi adına atılan adımlardan bir tanesidir. Bankalar kişilere sağladıkları ürünler kadar bu ürünlerin güvenliği için de gerekli adımları atmakla yükümlü. Bu nedenle güvenliğin en önemli hususunu cep telefonu ve SMS ile gelen bir kullanımlık şifreler oluşturuyor.