Bankacılık Bilgileri

Borç Transferi Nedir? Banka Borcunu Taşıma

Borç Transferi Nedir? Banka Borcunu Taşıma

Borç transferi ya da kredi borç transferi, sahip olduğunuz kredi kartı ya da banka borçları için oluşturduğunuz yapılandırma sistemine verilen isimdir. Aynı anda birden fazla borç ödeyen kullanıcılar için özellikle kullanılabilir.

Taksitli Borç Transferi Nedir

Borç transferi farklı bankalara borçları olan kullanıcıların ödeme sistemi oluşturarak tek bir ana borç oluşturarak o borç üzerinden sistemli şekilde borçlarını ödemelerine yardım eden bir sistemdir. Bankaların sağladığı bu borç sistemi sayesinde ödemelerinizde kolaylık sağladığınız gibi birden fazla banka ile olan ilişkilerinizi tek bir bankaya indirmeniz mümkün hale gelebilmektedir. Eğer borç yükünü ödemekte zorluk çekiyorsanız da borcu yapılandırma yoluna ilerleyerek üzerine ekstra faiz ekleterek ya da ana borç üzerinden de bu yolu izleyebilirsiniz.

Ana borç tutarınız birden fazla banka üzerinden işlem görüyorsa eğer bu sizin ödemelerinizi zamanınızda yapamamanıza ya da ödemelerinizi kaçırmanıza neden olabilir. Böylece borcunuz üzerinden ekstra faiz işlenebilir ve sizin de sürecin sonucunda daha büyük bir borç ile karşınıza çıkabilir. Bunun için yapmanız gereken şey çok basit, çalıştığınız bankalar ile görüşme sağlayarak bütün borçları tek bir bankada toplama ve üzerinden ana bir borca bağlayabilir ve bu borcu aylık ödeme tutarında sistemli bir şekilde ödemeye başlayabilirsiniz. Bu yapılandırmaya verilen isim borç transferidir.

Borç Transfer Kredisi Veren Bankalar

Borç transferi veren bankalar listesinde Türkiye’de yer alan bütün büyük bankalar yer almaktadır. Akbank, Garanti, Yapı Kredi, Finans, INGBank gibi bankalar borç yapılandırma kredisi vermektedir. Bankanın kendince belirlediği faiz oranı üzerinden ana borç tek bir banka üzerine geçer ve yeni bir sözleşme ile sizin tek bir borç kaleminiz kalır. Ödeme takvimini de yine faiz oranıyla ters orantılı bir şekilde düşünebilirsiniz. Örneğin 10.000 Türk Lirası tutarında olan bir borç transfer kredisi üzerinden ödemelerinizi aylık beşyüz liralık olarak düşünürseniz tahmini olarak 3 bin Türk Lirası faiz uygulanır. Ancak bin liralık bir ödeme çizelgesinden on aylık bir bölünme isterseniz faiz oranı da 2 bin Türk Lirasına kadar geriler. Siz de kendiniz için en uygun borç transfer kredisi oranlarını öğrenmek için bankalar ile irtibata geçerek kampanyalar hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz.

Borç transferi kredisinin koşulları nelerdir diye merak ediyorsanız, öncelikli olarak borcunuzun transfer kapsamına girmesi gerektiğidir. Kredi borçları maalesef transfer borç kapsamına girmediği için, sadece kredi kartı borçları ve ihtiyaç kredisi borçları bu kapsamda işlem görebilmektedir. Ayrıca borcun belirli bir kısmını kapatmak isteyen kullanıcılar için de olumsuz bir haber söz konusudur çünkü borç transferi kredisi çektiğiniz banka borcun tamamını satın alarak, size o borç üzerinden ekstra bir işlem uygulamaktadır. Borcun hepsini tek bir çatı altında toplamak sizin için avantaj gibi gözükse de bankanın faiz oranı üzerinden de ekstra faiz uyguladığını hatırlatmakta fayda vardır. Borç transferi yapmakbir çok banka müşterisi için son tercih olarak gözükse de aslında mantıklı bir yapılandırma barındırdığı için koşullara göre tercih edilmesi gereken bir uygulamadır.