Bankacılık Bilgileri

Faiz Nasıl Hesaplanır? Kredi Gecikme Faizi Hesaplama

Faiz Nasıl Hesaplanır? Kredi Gecikme Faizi Hesaplama

Bankalar günümüzde ekonominin ve ticaretin merkezi haline gelmiştir. Kuruluş amacının oldukça dışına çıkmış olan bankaların gözle görülmeyen birçok işte parmakları vardır. Bilindiği gibi bir müşterinden faiz alıp diğer müşteriye faiz vermek gibi basit bir sistem değildir.

Bankalar Nasıl Çalışır?

Bankaların çalışma şekilleri bilindiği gibi sadece yüksek faiz alıp düşük faiz ödemek değildir. Bankalar temelde kendisine verilen parayı işletmekle kazanç elde ederler. Müşteriden alınan para elde kaldığı süre boyunca bankaya destek olmaktadır. Bankalar eldeki parayı yatırıma çevirirler. Yatırım yaptıkları iş sonucunda müşteriye faiz ile ödeme yapılır ancak müşterinin parası ile yapılan yatırım kârı bankada kalır.  Bu yüzden de bankalar müşterilerin bankaya para yatırmasını istemektedirler.

Vadeli Hesap Nedir?

Diğer bilinen adıyla vadeli mevduat hesabı bankaya müşteri tarafından yatırılan paranın belirli bir süre boyunca bankada kalmasını sağlayan hesaptır. Bu sisteme göre yatırılan para istenildiği zaman çekilemez. Mecbur kalınırsa ödenecek faiz iptal edilir. Bu vesile ile bankalar ellerinde para tutabilirler.

Bankalar Ne Kadar Faiz Veriyor?

Her bankanın kendine ait bir faiz oranı vardır. Bu faiz oranları sabit kalmayıp sürekli olarak değişiyor. Bu yüzden de birçok internet sitesinde faiz hesaplama işlemi yapılabiliyor. Siteler dışında hesabı bizzat müşteri kendisi de hesaplayabilir. Gerekli olan tek şey, hangi bankanın ne oranda faiz verdiği bilgisidir.

Mevduat Faizi Nasıl Hesaplanır?

Mevduat faizini hesaplamak için günümüz şartlarında durumu kolaylaştıran çok internet sitesi vardır. Bu siteler aracılığıyla faiz hesaplanır ve en yüksek faizi veren banka öğrenilir. Bunun dışında faizin hesaplanışı şu şekildedir:

Günlük Faiz Getirisi = (Anapara / 100) X (Faiz Oranı / 365) X Gün Sayısı
Aylık Faiz Getirisi = (Anapara / 100) X (Faiz Oranı / 12) X Ay Sayısı
Yıllık Faiz Getirisi = (Anapara / 100) X (Faiz Oranı) X Yıl Sayısı

Böylece faiz getirisi hesaplanır ve en uygun bankaya yatırım sağlanır. An itibariyle yıllık 11% faiz ile ING Bank en yüksek faizi vermektedir. Bundan sonra ikinci sırada Enpara gelmektedir.  Vadeli mevduat hesabı sayesinde para değer kaybetmeden sürekli bir gelir durumuna getirilir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ