Bankacılık Bilgileri

Findeks Kredi Kayıt Bürosu Hizmetleri Hakkında

  • 21 Mart 2020
  • 1.032 kez görüntülendi.
Findeks Kredi Kayıt Bürosu Hizmetleri Hakkında

Tüm bankaların Findeks kredi notlarına göre hareket ettiğini belirtmek isteriz. Günümüzde bankalardan kredi çekmek için neler gerekiyor diyecek olursanız en başta temiz bir sicil ve yüksek kredi notu demek en doğrusu olacaktır. Findeks kredi kayıt bürosunun verdiği hizmetler kurumsal firmalara yöneliktir, başvurularınız doğrultusunda bankaya sizin hakkınızda eski sicilinizi gönderir.

Findeks Kredi Kayıt Bürosu Hizmetleri Nelerdir?

Bankalara yapılan kredi başvurularında, bankalar kredi talebinde bulunan kişiler hakkında sağlık finansman bilgilerini Kredi Kayıt Bürosu tarafından temin etmektedir. Herkesin finansman bilgilerinin bulunduğu bu kurum, bankalara kişilerin önceki dönemlere ait tüm bankalarla olan finansman hareketlilik bilgilerini detaylı olarak sınmaktadır. Bu bilgiler doğrultusunda da bankalar kredilere cevap vermektedir. Bu yazımızda Findeks Kredi Kayıt Bürosu hakkında bilgiler aktarmaya çalışacağız.

Artan bireysel kredi talebi sonrası, bankaların kredi talebinden bulunan kişiler hakkında sağlıklı bilgiler ve kredi riskinin doğru ölçülmesi sorunu ortaya çıkmaya başladı. Kişiler ile ilgili bankalar arası bilgi alışverişin yasak olduğu dönemlerde de bu sıkıntı hep su yüzüne çıktı. 1993 yılında 3182 sayılı Bankalar Kanunu’nun 83. Maddesine eklenen bir madde ile bankalar arası bilgi alışverişin önü açılmış oldu.

Findeks Kredi Kayıt Bürosu Hangi Bankalar İle Çalışır?

Halk Bank, Ziraat Bankası, Vakıf Bank, İş Bankası, Ak Bank, Yap Kredi Bankası, Deniz Bank, Garanti Bankası ve Şeker Bankasından oluşan 11 bankanın girişimiyle, bireylerin finansman hareketlerini gözleyebilmek ve kontrol edebilmek için Kredi Kayıt Bürosu kuruldu. KKB, ortağı olan 10 bankanın eşit ortaklık payına sahip olarak ve Yönetim Kurulu’nda da eşit oy hakkına sahip ikişer temsilciyle temsil edildikleri bir şirkettir ve Yönetim Kurulunun “eşitlik ilkesi” ön planda tutularak oluşturulmuş genel kurul tarafından yönetilmektedir.

Kredi Kayıt Bürosu, kişilerin finansal performansına göre herkese bir kredi notu vermektedir. Bu not içerisinde kişilerin ödemeleri, gecikmeleri, yasal takipleri gibi önemli konular yer almaktadır. Bankalarda, Kredi Kayıt Bürosunun verilerine göre kredi taleplerine cevap vermektedir. Kredi Kayıt Bürosu, bankalardan toplamış olduğu tüm bilgileri, bünyesinde kurmuş olduğu Findeks Kredi Kayıt Bürosu’na aktarmıştır.

Findeks Kredi Kayıt Bürosu Bankalardan Başkasıyla Çalışır mı?

Kredi Kayıt bürosu, bankalar dışında leasing, faktöring ve sigorta şirketleri ve tüketici finans kuruluşlarına da hizmet vermektedir. Kurulduğunda kredi talepleri doğrultusunda bilgi alışveriş amacıyla kurulan KKB, kendini daha da geliştirip, kredi dışında çekler, teminat mektupları, kredi kart, kredili mevduat hesapları gibi birçok bankacılık işlemleri de sunmaktadır.

Findeks Kredi Kayıt Bürosu, 2013 yılında kurduğu Elektronik Rapor Sistemi ile, sadece bankalara değil bireylere ve reel sektörlere de hizmet vermeye başlamıştır. Bireylere ve reel sektörlere verdiği bilgiler sayesinde en güvenilir bir kurum olmuştur.