Bankacılık Bilgileri

Gümrükten İhale İle Ucuza Araba Almak

Gümrükten İhale İle Ucuza Araba Almak

Gümrükten ihale ile ucuza araba almak birçok kişinin merak ettiği konulardan biridir. Son zamanlarda gelen ÖTV ve MTV vergileri ve döviz fiyatlarının artışı ile araç fiyatları çok yükseldi. Bu yüzden araç almak isteyen kişiler farklı yollar aramaya başladı.

Ucuza araç sahibi olma yollarından biri olan gümrükten araç alma yöntemi T.C Gümrük ve Ticaret Bakanlığına bağlı olarak yapılan bir sistemdir. Araç almak isteyen kişiler e-ihale sistemi üzerinden şansını deneyebilir. Gümrükten ihale ile ucuza araba almak hakkında daha fazla bilgiye bu yazımızı okuyarak sahip olabilirisiniz.

E-İhale Sistemi Nedir?

E-ihale sistemi, eşya ve araç satışları için kurulmuş bir internet arayüzüdür. Telefondan bilgisayara, otomobilden tekneye birçok şey mevcuttur. Fakat bu yazımızda sadece araç ihalelerinde bahsedeceğiz.

Araç ihalelerinde birçok çeşit taşıta rastlayabilirsiniz. Aşırı lüks araçlardan tutun antika araçlara her model araç bulunuyor. E-ihalede gümrüğe takılan ne varsa devlet tarafından yasal bir şekilde satış yapılıyor.

E-İhale ’ye Nasıl Girilir? Herhangi Bir Masrafı Var Mı?

Türk Cumhuriyeti vatandaşı olan herkes e-ihaleye girebilir. Araçlara teklif vermek için ise herhangi bir sınır mevcut değildir. Teminat yatırdığınız takdirde her araca teklif verebilirsiniz. Kurallar çerçevesinde sistemi kullanmanız halinde ihaleleri kaybettiğiniz takdirde ödenen ücret kesinti yapılmadan hesabınıza geri yatmaktadır. Yani bir araca teklif göndermek için herhangi bir bedel ödemek zorunda değilsiniz.

Okunmalı : Halkbank’tan Satılık Araçlar

E-İhale ‘ye girebilmek için öncelikle kayıt olmanız gerekmektedir. Kayıt esnasında sizden T.C Kimlik numaranızı ve e-posta girmeni istenir. Girmiş olduğunuz T.C kimlik numarası ile teminat yatırmak için kullanacağınız banka hesabı size ait olmalıdır. Banka hesabı eklemediğiniz takdirde yatırdığınız para T.C Gümrük ve Ticaret Bakanlığının döner sermayesinde kalır. Hesap bilgilerinizi ekledikten sonra paranızı döner sermayeden alabilirsiniz.

Okunmalı : Vakıfbank’tan Satılık Araçlar

Gümrükten İhale İle Araç Almak Mantıklı Mıdır?

Güzel bir araç bulunduğu takdirde ve fiyat da iyi tespit edilirse gümrükten araç almak mantıklı bir işlemdir. Sürekli ilanları takip edip, bir de araçları görmeye giderseniz gümrükten iyi düzeyde, piyasanın altında bir fiyata araç alabilirsiniz.

Okunmalı : Ziraat Bankası Araç Satışları

Gümrükten Ucuza İhale İle Araç Kazanılırsa Ne Yapılmalıdır?

Varsayalım ki bir araç ihalesine girdiniz ve ihaleyi kazandınız. İhaleyi kazandığınız için yatırmış olduğunu teminat bedeli içeride kalır ve kalan parayı anlaşmalı bankalar aracılığıyla e-ihale döner sermayesine yatırmanız istenir. Ödeme yapıldıktan sonra 7 gün içerisinde aracı gidip teslim almanız gerekmektedir. Ancak istenildiği takdirde ekstra 7 gün daha talep edilebilir.

Okunmalı : Bankalardan Araç Nasıl Alınır?

Teklif edilen fiyatının içerisinde aracın ÖTV ve KDV masrafları da bulunmaktadır. Fakat bandrol ücreti, damga vergisi gibi ücretlerin ÖTV ve KDV’si ayrıca alınmaktadır. Aracın trafiğe çıkabilmesi için plaka çıkarılması ve proje onayının da yapılması gerekmektedir. Ayrıca aldığınız aracın kendi tercihinize bağlı olarak filtre, yağ ve benzeri sarf malzemelerini de yenileyebilirsiniz.

Araç alımında uygun fiyat hacizli ve icradan satışa konulanlar diyebiliriz. Bu anlamda icra müdürlüklerinin araçları başta olmak üzere bankalardan satılık araçlar da incelenmesi gerekenler arasında bulunuyor.

Sürekli artan taşıt fiyatları, kredi faizleri ile kişileri daha üst modellere daha uygun fiyatlardan ulaşabilmek adına farklı arayışları girmesine neden. Bu aşamada sizin de önünüzde birden fazla alternatif olabilir. Ancak Gümrükten satılık kelepir araçlar sizin derdinize çare olabilir mi bilemeyiz ancak sürekli olarak güncellenen satış listesi ile en uygun şartlarda aradığınız taşıtı da bulabilme imkanınız olduğu bir gerçek.

GÜMRÜKTEN SATILIK ARAÇLARI İNCELEMEK İÇİN TIKLAYINIZ.