Kırmızı Kalem Yiyene Kredi Veren Bankalar

Bankacılık sektöründe terim olarak “kırmızı kalem yemek” tabiri, bankalara borcu olup bu borçlarını ödeyememiş olmaları sebebiyle bu kişilerin kredi notlarının düşürülmesi olarak açıklanabilir. Düşen notlar sonucunda da kredi yasaklısı konumuna gelinir. Ülkemizde yeni yerleşen kredi puanı sistemiyle, kişilerin bankalarla olan bankacılık ilişkilerini kontrol edebilmeleri için risk raporları oluşturulmaktadır. Zamanında oluşan mağduriyetlerin önüne geçmek için Bankalar Birliği’nin aldığı kararla faaliyete giren “kredi puanlama sistemi” adlı bir sistem finansal borç veren her kesim için işler haldedir.

Neden Kırmızı Kalem Yenir?

Kredi puanı, Türkiye Bankalar Birliği’nin oluşturduğu bir sistemdir. Bu sisteme göre, yapmış olduğunuz ödemelere istinaden bankalarla aranızdaki ilişkilerin değerlendirilmesi neticesinden oluşturulan bir puanlamadır. Kişinin kredi puanının yüksek olması demek, bankalar ile yapmış olduğunuz bankacılık işlemlerindeki başarınızı gösteren bir işarettir. Kredi puanları 0 ile 1900 puan arasındadır. Buradan da anlaşılabileceği üzere 0’a ne kadar yakın olursanız sizin için eksi, puanınız ne kadar yüksek olursa da sizin için artı demektir ayrıca başarılı olduğunuzu ifade eder.

Herhangi bir bankacılık işlemi yaparken, kredi kartınızın bulunması, daha önce bankalardan kredi çekip çekmediğiniz çok önemli bir husustur. Bankalar verecekleri hizmet karşılığında ödemeleri sürekli ve düzgün yapacak, bunun yanında sicili de düzgün olan kişilerle çalışmak istemektedirler. Bu nedenle ödemelerini düzgün ve sürekli yapmayan müşterilerin kredi puanları zamanla düşmektedir. Bir süre sonra bu banka müşterisi “kırmızı kalem yiyerek” yasal takibe alınır. Bu takip kişinin hukuki müeyyideye maruz kalması ve bankaya olan borçlarını ödeyip ödemediğinin kontrolünün yapılması anlamını taşımaktadır.

Kırmızı Kalem Yiyene Kredi Veren Bankalar

Bankalara, bankacılık işlemlerinden dolayı oluşan borçlarını düzgün ve sürekli ödemeyen kimselerin kırmızı kalem yiyerek takibe alındığından bahsetmiştik. Bundan dolayı kırmızı kalem yiyen kişilerin bankalardan tekrar kredi kullanması neredeyse imkansızdır. Findeks tarafınızdan belirlenen kredi notunuzun 1600’ün altına düşmesi demek, bankalardan kredi alabilmek için uygun şartları taşımıyorsunuz demektir. Bazı bankalarda ise bu sınır 1700 puan dahi olmaktadır.

Kredi puanınız düşükse ve bankaların vermiş olduğu hizmetlerden faydalanmak istiyorsanız en az 6 süreyle ödemelerinizi düzgün yaparak kredi puanınızı yükseltebilirsiniz. Bu sayede kredi kullanabilme ihtimaliniz artacaktır.

Kredi Kartı Borçluları Yasaklı Konumuna Geldi.

Tüketicileri kredi yasaklısı konumuna düşüren en önemli bankacılık ürünü Kredi Kartlarıdır. Bunun nedeni limiti bulanan kartlar ile bilinçli yada bilinçsiz olarak yapılan alışverişler neticesinde kart borcunun ödenemez durumuna gelmesi, zamanla asgari tutarın yatırılmasının ardından bu tutarın da ödenemez konumuna ulaşması. Bu nedenle milyonlarca kart mağduru vatandaş bulunmakta ve maddi, manevi bütün ağırlığını hissetmektedirler. Bu borçlular için geçtiğimiz dönemlerde bir defaya mahsus olmak üzere yapılandırma imkanı getirildi ve 72 ay’a kadar uzatılan vadelerde kredi kartı borçlularının borçlarının ödenmesi yoluna gidildi.

Kredi Yasaklısı Olanlar Nasıl Kredi Alabilir?

Her ne kadar yasaklı konumuna gelseniz de bankalar bazı durumlarda tüketicilerin taleplerine kulak verir ve bazı şartları taşıyor olmaları ile belli limitler dahilinde kredi tahsisi yapılması yoluna gidebilirler.  Bankaların kredi tahsisinde hangi etmenlere baktığını daha önceki yazılarımızda açıklamıştık. Sonuçta bankalar kredi verirlerken kendi inisiyatiflerini kullanırlar. Sizler eğer banka şubenizi ikna edebilirseniz isteklerinizi alıp çıkarsınız. Kredi yasaklılarının başlıca kredi alabildikleri durumları size üç farklı etapta açıklayabiliriz.

Kefil yada Kefiller İle

Öncelik Kefil yada kredi karşılığı size destek olabilecek kefillerin olmasıdır. Bankalar kredi puanına göre işlem yaparken aynı zamanda kredi notu iyi olan kefil yada birkaç kefil talebi ile sizlere kredi verebilir. Siz geri ödeme taksitlerinizi ödemezseniz banka kefillerin kapısını çalar ve alacağını sonuna kadar tahsil eder.

İpotek Karşılığı

Şahsınıza ait taşınır yada taşınmaz menkul, gayrimenkul yada taşıtınız bulunuyorsa bu mülkler karşılığında menkul değeri ile geri ödeme gücünüze bağlı limitler dahilinde kredi alabilirsiniz. Örneğin size ait bir eviniz bulunuyorsa bu evin değerinin yüzde 60 oranlarına kadar kredi olanağı sağlanabilir. Hatta bazı bankalar bu oranın da üstüne çıkabilir.

Maaş Protokolünüz Bulunuyorsa

Her çalışan için olmasa da, özellikle devlet memurları gibi çalışanların iş yerleri maaşların ödenebilmesi için uzun süreli maaş protokolü yapmaktadırlar. Bu protokoller ile maaşını banka şubelerinden alan kişiler maaşından kesilmesini taahhüt ettikleri kredi taksitleri ile kredi alma imkanına kavuşuyor. Bankalar garanti olarak hesabına girecek paraya bloke koyarak bu kişilere kredi verebilir ki, sizde yasaklı olsanız dahi bu durumdan faydalanabilirsiniz.

Özel Bankalar Daha Esnek

Kredi tahsislerinde kriter olarak gösterilen not uygulaması ile bankalar farklı kredi tahsislerine gidebiliyor.  Kredi notuna göre faiz oranı belirleyen bankalar kredi geri ödemesini gerçekleştirmesi düşük görünen müşterilerine daha yüksek faizler ile kredi veriyorlar. Sizlere de yasaklı olmanız halinde yüksek faiz oranları ile düşük limitlerde de olsa kredi verebilecek olan bankalar birkaç istisnayı görmezden gelebilirler. Bu bankalara örnek olarak İng Bank gösterilebilir. İng Bank’ın kredi faizleri bilgileri sayfasını ziyaret ederseniz burada faiz oranının puanı yüksek olanlar için olduğu ayrıca belirtildiğini görebilirsiniz.

Kredi Yasaklısı Konumundan Nasıl Kurtulurum?

Açıkcası birkaç ödemenizi geciktirmeniz ya da ödememeniz halinde hızlı bir şekilde yasaklı konumuna geldiğiniz bu kırmızı kalem yeme işleminden kurtulmak biraz zaman alan bir işlem. Bu işlemin en büyük adımı ise zaman ile oluyor. Türkiye’de yasal olarak yasaklı konumundan 5 yıl gibi bir sürede çıkılıyor fakat, bu süre zarfında bankalar ile ilişkilerinizde önemli adımlar atarsanız yasaklı olsanız dahi bankalar sizlere olumlu yanıt verebilir seviyeye gelebilirler. Tabi aralarda af çıkmaz ise. Af çıkmış olsa dahi bankalar size kredi vermeye sıcak bakmayabilirler.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
Önceki yazıyı okuyun:
İhtiyaç Kredisi Ara Ödemesi Mantıklı mı?

Günümüzde gerçekleşen ekonomik şartları dikkate aldığımızda birçok kişi için finansman yetersizliği ile karşılaşmanın olağan olduğu bir dönemdeyiz denilebilir. Bu nedenle...

Kapat
google-site-verification=f5HrdhOq_Zd7sWZaMOvj84wHjr9JHoms_oAatMSlqng