Bankacılık Bilgileri

Kredi Kartı İnternet Alışverişine Nasıl Açılır ve Kapatılır?

Kredi Kartı İnternet Alışverişine Nasıl Açılır ve Kapatılır?

Kredi kartı internet alışverişine nasıl açılır ve kapatılır? Günümüzde fiziksel mağazaların küçülmeye giderken, finansörlerinin yatırımlarını online mağazacılığa aktardıkları bilinen bir gerçektir. Artık büyük kampanyalar internet üzerinden gerçekleştirilmektedir. Siz de eğer internetten kredi kartınızla alışveriş yapmak istiyorsanız doğru adrestesiniz.

Kredi kartı internet alışverişine nasıl açılır ve kapatılır? Bu sorunun yanıtı aslında oldukça basit, müşteri hizmetlerini arayarak ya da şubeye giderek bu işleminizi sadece dakikalar içerisinde gerçekleştirebilirsiniz. 31 Aralık 2017 itibariyle bütün kartlar, müşteri talebi eğer oluşmamışsa online alışverişe kapatılmıştır. Bunun doğrudan sebebi internet dolandırıcılığı ve internet korsanlarıdır.

Kartınızla ilgili sizden habersiz bir eylem meydana gelmemesi adına, özellikle online mağazacılık ya da internet bankacılığı kullanmayan müşterilerini korumaya yönelik bir hamledir. Eğer siz de online bankacılık sistemleriyle ilgili daha detaylı bilgileri öğrenmek istiyorsanız, sitemiz içerisinde yer alan başlıklardan faydalanabilirsiniz. Kredi kartını internet alışverişine açtırma için yapmanız gerekenler de yazımızın devamında yer almaktadır.

Kredi Kartı Online Alışverişe Nasıl Açılır?

Kredi kartı internet alışverişi onay nasıl yapılır? İnternetten alışveriş yapmak istiyorsanız ilk olarak kartınızın internet mağazacılığına açık olduğundan emin olmak zorundasınız. Aksi taktirde kartınız onay vermeyecek hatta belirli kez denemenizin ardından kart güvenliği açısından banka kartınızı bloke edebilecektir. Bu durumu düzeltmek ise çok basit: İlk adım olarak müşteri hizmetlerinizi arayarak kartınızı online alışverişe açtırmak için gerekli işlemleri başlatabilirsiniz.

Ardından müşteri hizmetleri telefon bankacılığı üzerinden size yardımcı olabilir ya da bankanızın çalışma şartları gereğince sizi şubeye davet ederek yazılı dilekçe vermenizi talep edebilir. İki koşulda da işlemlerin süresi sadece dakikalar alacaktır. Ardından banka sizden 3D Secure ya da BKM Express gibi güvenliklerden de faydalanabileceğiniz online alışveriş havuzuna sizi dahil edecektir. 3D Secure sizin online alışverişlerinizde telefonunuza gelen SMS ile onay alarak alışverişlerinizi tamamlamanıza olanak sağlayan bir güvenlik sertifikasıdır. BKM Express de bir kez kartınızı tanımlamanızın ardından, internetten tek şifreyle alışveriş yapmanıza olanak veren bir sistemdir.

İnternet alışverişi onay kodu telefonunuza ya da mail adresinize gelebilir. En güvenlisi tabi ki 3D Secure ve BKM Express’dir. İki güvenlik sistemi de tamamen kullanıcı dostudur. 3D Secure’nin tek zaafı, telefonunuzun şifresini ya da telefonunuzu çaldırmanızın ardından banka alışverişlerinizin tamamını kontrol edebilecek bütün bilgileri karşı tarafın ele geçirmesiyle sonuçlanmasıdır.

kredi kartı

BKM Express de tek şifreyle çalıştığı için sizin yapacağınız alışverişlerde kart bilgileri ya da ekstra form doldurmalarına gerek kalmadan alışverişinizi sürdürme imkanı tanır. Ancak o şifreyi ve mail adresi bilgilerinizi çaldırırsanız, yine kartınızla ilgili olarak işlemleri durdurmak için hızlı bir şekilde bankayı arayarak kartınızı işleme kapatmalısınız.

Kredi Kartını İnternet Alışverişine Kapatma

Güvenli internet alışverişi kullanıcılar için çok önemlidir. Geçmişte vuku bulan bir çok olayın aksine günümüzde online alışveriş güvenliği her geçen gün artış göstermektedir. İşin aslı internet korsanları gündelik kullanıcılara yönelerek onlar için bir saldırı havuzu hazırlamak yerine daha güçlü insanlara saldırarak, onların kazanımları üzerinden fayda sağlamaya çalışmaktadır. O yüzden de gündelik kullanıcıların eskisi kadar risk altında olmadığını rahatlıkla söyleyebiliriz.

İnternet alışverişine açtırma yapmak için bütün koşullarınızı değerlendirin ve ihtiyaçlarınıza yönelik olarak bir seçimde bulunmanızı tavsiye ediyoruz. Kredi kartı nasıl internet alışverişine açılır ve kapatılır bunu siz değerli okurlarımızla inceledik, sitemizde bankacılık ve finans konularıyla ilgili olan diğer başlıkları incelemenizi de tavsiye ederiz.