Bankacılık Bilgileri

Kredi Kartı limitini Düşürme Yolları

Kredi Kartı limitini Düşürme Yolları

Kart kullanıcılarının en büyük problemlerinden birisi de alışveriş ve harcama konusunda kendisine hakim olamamak ve bu nedenle de bir anlam da mağdur olmaktır. Bu nedenle borcunu ödemesinin ardından yada diğer bir deyişle kart borcunu kapatmasının ardından kredi kart limiti düşürmek istenir. Bu duruma bankalar pek sıcak bakmadıkları gibi ticari zararları oluşacağından engel olma gibi bir çalışmaları olduğundan bahsetmek mümkün. Yani kart limitini yükseltme isteyenler kadar indirmek isteyen kişi sayısı da bir hayli fazla.

Kart Limitini Düşürmede 7 Gün İçinde Banka Cevap Veriyor

Bankalar her ne kadar kart tahsisi yapma hakları varsa bunun verilişi, limitleri ve tüm hukuki durumları yasal yaptırımlar çerçevesinde oluşuyor. Yani söz konusu hizmet için hem bankaların hem tüketicilerin hakları gözetilmiş durumda. Limit artırımına her türlü olanak veren bankalar limit düşürme işlemine yanaşmayabiliyor. Bu nedenle oluşan şikayetler sonrası Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) bir adım daha attı ve kart limitlerini düşürmek için yeni düzenlemelere gitti. Bu duruma göre bankalar kredi kartı limiti düşürme talebi olan kişilere en geç 7 gün içinde cevap vermek ve talebini yerine getirmekle yükümlü hale getirildi. Peki bu durumdaki tüketiciler ne yapacaklar? Almış oldukları kredi kartlarının limitini düşürmek için hangi adımları atmalılar bunlara birlikte göz atalım.

En Doğru Limit Düşürme Yolu

Bankalardan size sağlanan kredi kartı limiti düşürmenin en önemli yolu müşteri hizmetlerini aramak ve ilgili menü ile canlı destek alarak kart limiti düşürme talebini iletmeniz olacaktır. Çünkü bankalar genel olarak bütün işlemlerini bu mecra üzerinden yapar ve yapılan talepler ile işlemlerin hepsi kayıt altına alınır. Sizlerin fiziki olarak banka şubesine gidip talepte bulunmanızın bir kaydı olmadığı gibi sizleri geçiştirme yoluna gidilmiş olabilir. Bu durumda genel olarak şube çalışanları zaten topu müşteri hizmetlerine atar. Son durum müşteri hizmetleri olsa da bankanın tüketiciyi yıpratma politikalarına aldanmamak gerekir. Yani karşınıza çıkacak türlü sebepleri aldırış etmeyin ve talebinizi yineleyin. Hiç olmadı kartınızı kullanma zorunluluğunuz yoksa kredi kartı nasıl kapatılır başlıklı yazımızda faydalanabilirsiniz. Kart kapatımları yapabilmeniz esnasında vadesi gelmemiş borçlarınız bulunuyorsa kartınız kullanıma kapatılsa dahi size ekstre gelir ve borcun ödenmesi konusunda bir dayanak belgeyi oluşturur. Bu durum sizin nakit olarak borcunuzu tamamen kapatmış olsanız bile engel değil. Vadeli işlemler için bildirim yapılması zorunlu. Mevcut vadeler ile borcun bitmesi neticesinde kartınız tamamen kullanıma kapatılmış oluyor.

Borcunuzun Durumu

Kart limitini düşürmenizde öncelik düşürmek istediğiniz tutardan fazlası borcunuzun olmaması olacaktır. Olan borcunuz ile limit düşürme için karşınıza engel olarak çıkar. Bu durumu aşabilmeniz için başka bir yol olmadığı gibi bankadan da olumsuz cevap alırsınız.

Kart limitlerinizdeki değişiklikler öncesi bireysel harcamalarınız ile mevcut muhasebenizi iyi yapmalısınız. Kartınızın limitini sizlerin ödeyebileceği tutarlarda tutmak her daim sizi avantajlı konumuna getirir. Zira kartınızdan yapılacak olan habersiz çekimler neticesinde de düşük tutarlar nedeni ile daha az mağduriyetler yaşayabiliyorsunuz. Bu durum ile kart limitlerinin her daim düşük olması tüketicinin avantajları arasında bulunuyor.

Kısacası kart limiti düşürmek için kartınızı aldığınız bankanın müşteri hizmetlerini aramanız ve bu talebinizi canlı destek alarak iletmeniz gerekiyor.