Bankacılık Bilgileri

Kredi Kartı Temassız Ödeme Nedir? Nasıl Açılır Nasıl Kapatılır?

Kredi Kartı Temassız Ödeme Nedir? Nasıl Açılır Nasıl Kapatılır?

Kredi kartı temassız ödeme nedir? Kredi kartı taşımanın en büyük avantajı nakit taşıma zorunluluğunu ortadan kaldırmasıdır. Temassız ödeme sayesinde sadece saniyeler içerisinde şifre girmeye zorunlu kalmadan kredi kartı ödemelerinizi yapabilirsiniz.

Kredi kartı temassız ödeme nedir? Kredi ya da hesap kartı şeklinde bankaların müşterilerine sundukları hizmetlerinde, temas olmadan ya da şifre girmeden belirlediğiniz üst limit aracılığıyla alışveriş yapabildiğiniz ödeme şekline temassız ödeme denir. Temassız ödeme barındırdığı avantajlar kadar dezavantajlarıyla da sıklıkla adından söz ettirdi. Temassız kartınızı cep telefonunuza tanımlayabileceğiniz gibi sadece kartınızı alışveriş yaptığınız mağazanın tarayıcısına göstermenizle de ödeme yapabiliyorsunuz. Sizlere sitemiz içerisinde temassız ödeme iptali ve temassız ödemenin sağladığı dezavantajları hazırladık.

Kredi Kartı Temassız Ödeme Dezavantajları

Kredi kartı temassız özelliği nasıl kapatılır? Bu soru birçok banka müşterisi tarafından dile getirilmeye başlamıştır. Bunun başlıca sebepleri arasında temassız ödeme yapmanın sağladığı dezavantajlar yer almaktadır. Temassız ödemelerde belirlediğiniz üst limit sayesinde belirli bir iş yerinin sizden fazladan para çekmesine ya da haberiniz olmadan ödeme yapmanızın önüne geçilmeye çalışılmaktadır.

kredi kartı temassız ödeme

Kredi kartlarında ödeme yaparken tarafınızdan şifre beklenirken, temassız ödemede sadece kartı ya da telefonunuzu okutarak ödemenizi tamamlayabilirsiniz. Bu müşterilere ve işletmelere olabildiğince hız kazandırsa da kısa süre içerisinde bununla ilgili dolandırıcılık haberleri bütün Türkiye’de duyulmaya başlandı.

Yakın bir zaman içerisinde İstanbul’da portatif bir post cihazıyla alışveriş merkezinde insanların temassız kartlarından para çeken bir çete yakalandı. Bu tür olayların bu kadar sık olması temassız kart nedir bilmeyen kullanıcılar için de büyük bir sürpriz oldu. Bunun güvenliğini sağlamak için telefon üzerinden QR kod ya da tarayıcıdan okutma yoluna ilerlemeyi seçebilirsiniz.

Ancak bu da tam anlamıyla bir güvenlik garantisi vermez. Bankalar da sürecin kontrolünün müşterilerin elinde olduğunu hatırlatmak için temassız kartlarının alışveriş limitlerini normal kart limitlerinden bağımsız olarak ayarlama şansı vermiştir. Örneğin tek alışverişte maksimum 30 Türk Lirası olması ya da total limitinin 300 Türk Lirasıyla sınırı kalması gibi.

Temassız kart dolandırıcılığı ülkemizde bu kartların ortaya çıkmasıyla aynı zamanda ortaya çıkmıştır. Bu türde olan dolandırıcılıklarla mücadele etmek maalesef çok zordur. O yüzden temassız kart kullanan bir çok banka müşterisi ya telefon bankacılığına yöneliyor ya da temassız kartlarını telefonlarına tanımlama yolunu seçiyorlar. Ancak telefonun tanımadıkları biri tarafından ele geçirilmesi ya da şifresinin öğrenilmesi durumunda sonuç yine olumsuzlukla sonuçlanacaktır.

kredi kartı temassız ödeme nasıl olur kapatılır açılır

Kredi Kartı temassız ödeme özellikleri kapatılabiliyor. Bununla ilgili olarak Kredi Kartı Temassız Özelliği Nasıl Kapatılır başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

Temassız Ödeme Alan Yerler

Cep telefonu ile kredi kartı temassız ödeme alan birçok market, cafe, restoran bulunmaktadır. Bunlardan en çok bilineni Starbucks kahveleri ve Migros marketler zinciridir. Siz de temassız kart kullanacaksanız eğer yukarıda yer alan olumsuzluklara karşı hazırlıklı olmalı ve bu olumsuzlukları yaşamadan öncesinde kartınızla ilgili gerekli çalışmaları yapmalısınız.

Kredi kartı temassız ödeme nedir konusunu tüm olumsuzluklarıyla ele almaya çalıştık, siz de deneyimlerinizi bizimle yorumlarda paylaşabilirsiniz.