Bankacılık Bilgileri

Kredi Kartıyla Tapu Harcını Ödeme Nasıl Olur?

Kredi Kartıyla Tapu Harcını Ödeme Nasıl Olur?

Devletin kurumlarına yatıracağımız bütün harçlar ve değerli kağıt bedelleri gibi vergiler artık internet üzerinden kredi kartı ile ödenebiliyor. Bu ödenen kalemlerden birisi de Tapu Harçları oluyor. Taşınmaz satın alımı ve satımı için yapılan işlemlerde başvuru sonrası sizden istenen husus gerekli harcın yatırılması oluyor. Kredi Kartıyla Tapu Harcını ödemek isteyen kişilerin de yapması gerektiği husus interaktif vergi dairesine gitmek oluyor. İsterseniz adım adım nasıl ödeyeceğinizi anlatalım.

  1. İnteraktif Vergi Dairesinin sayfasına gidin.
  2. Harç ve Değerli Kağıt Bedeli Ödeme Menüsünü seçin.
  3. Tapu Harcı Ödemesi menüsünü seçin.
  4. Açılan sayfada Vergi yada TC Numarası giriyoruz.
  5. Size verilen eTahsilat Seri Numarası girilerek sorgulama yapıyoruz.
  6. Çıkan sorgu sonrası ödeme sayfasına geçiliyor.

Tapu Harçlarını öderken ikinci bir yol ise İnternet vergi dairesi üzerinden gerçekleştiriliyor. Bunun için https://intvrg.gib.gov.tr adresine gidiyorsunuz ve TC no ile kullanıcı adıyla giriş yapıyorsunuz. Buradan sonra Tapu harcı sorgulama ve ödeme sayfasına gidiyorsunuz işlem referans numarasını girerek ödemeye geçiyorsunuz.

Hangi Banka Kartları ile Ödeme Yapılıyor.

Tapu harçlarını kredi kartıyla ödeme yapmanız için banka ve kart ayrımı bulunmuyor. Her bankanın kartı ile ödeme yapma imkanınız bulunuyor. Elbette bu işlem için yüksek limitli kartlara sahip olmalısınız. Çünkü taşınmaz satış işlemlerinde satılan mülkün fiyatına göre tapu harcı da yüksek tutarlara neden olabiliyor.

Tapu harcını hem menkulu satan hem alan kişi ödemek zorunda. Bu ödemeler yapıldıktan sonra satış işlemi için Tapu Müdürlüklerine gidiliyor. Türkiye’de genel olarak gayrimenkul alım ve satımları için ödenen harç tutarları alıcılar tarafından karşılanıyor. Yasal olmasa da gelenek hale getirilmiş.

Tapu Harcını Taksitlendirebilir miyim?

Kredi kartıyla tapu harcını ödeyebiliyorsunuz fakat yasal olarak taksitlendirme söz konusu değil. Bir anlamda vergi türü olan bu harcama yüksek tutarlar nedeniyle tüketiciler tarafından böldürülmek isteniyor. Haklı olarak bu hizmet isteniyor olsa da bunu yapabilmenizin tek yolu bankanız ile iletişime geçmek. Çünkü bankalar kartlarından yapılan harcamaları taksitlendirme imkanı veriyor. Elbette bu taksitlendirme imkanı da faizler eşliğinde meblağın artmasına neden oluyor.

Bankanızın internet bankacılığını kullanıyorsanız kredi kartları bölümünden harcama listesine gidebilirsiniz. Buradan yaptığınız harcama ile taksit iste menüsü üzerinden tapu harcınızı taksitlendirme imkanınız olabiliyor. Maksimum taksit vadesi 12 ay olduğu için size de bir miktar faiz yükü biniyor.

Tapu Dairesinde Tapu Harcı Geçiyor mu?

Tüketicilerin sorularından birisi olan tapu dairelerinde tapu harcı geçiyor mu sorusunun cevabı hayır dostlar. Tapu dairelerinde pos cihazı olmaz, harç tutarları kart üzerinden tahsil edilmez. Bu tahsilatı kredi kartı ile yapacak kişilerin mutlaka interaktif vergi dairesini internet üzerinden ziyaret etmesi gerekir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ