Kredi Notuna Göre Kredi Çekmek

Kredi Notuna Göre Kredi Çekmek

Artık yeni düzenlemeler geldi ve BDDK kredi notuna göre kredi çekmeyi aktifleştirdi. Herkes istediği kadar nakit para ihtiyacını karşılayamıyor, bu durumda ise risk raporu devreye giriyor. Findeks rengine göre kredi çekimi yapabilirsiniz, fakat ödemeleri kendinize göre ayarlamayı unutmayın. Yüksek faiz oranları banka sicilini kötü etkileyen faktörlerden biri olabilir.

Kredi Notuna Göre Nasıl Kredi Çekilir?

Pek çok banka çeşitli sebepler ile çeşitli seçenekler sunarak ihtiyaç sahiplerine kredi imkânları sunmaktadır. Ancak bireyler her zaman istediği miktarı alamamaktadır. Bu durumun sebebi ise tüm bankaların uygulamakta olduğu risk politikası olmaktadır. Bu durumu sizlere kısaca aktaralım ve bilgi eksikliğini giderelim. Bankalar kredi vermeden önce bilindiği üzere kişinin sahip olduklarını ve ödemelerine verdiği özeni göz önüne alarak müşterisine bir not biçmektedir. Bu nota kredi notu denmektedir.

Kredi notu genel olarak kişilerin kredi çekme başvurusu yaptığında kişinin güvenilirlik derecesini belirleyen bir not olmaktadır. Eğer kredi notunuz düşük ise çekebileceğiniz kredi miktarı da doğru orantılı olarak düşük olacaktır. İhtiyaç kredisi kapsamında verilen kredilerde tam anlamı ile bu not üzerinden işlem yapılmaktadır. Bu sebeple en önemli husus haline gelmiş vaziyettedir. Notunuzu yükseltmek için bazı yöntemler mevcut durumdadır. Bunlardan şimdi sizlere kısaca bahsedelim.

Özellikle de herhangi bir kredi kartı kullanıyorsanız ödemelerinizi düzenli olarak yapınız. Çünkü bu size büyük bir avantaj sağlayacaktır. Kullanmadığınız banka hesabı bankamatik kartı gibi hesaplarınızı kesinlikle kapattırınız. Aksi takdirde hesap işletim ücretleri ve vergilerin birikmesi ile bankaların riskli müşteri listesine girebilirsiniz. Bu durum sizin kredi notunuzun düşmesine neden olacaktır.

Bir diğeri ise üzerinizde bulunan ev araç gibi varlıkların tamamen sizin üzerinizde olduğundan ve resmi kayıtlar ile borcunuzun olup olmadığından emin olunuz. Aksi takdirde mağdur duruma düşmeniz olasıdır.

Kaç Puana Ne Kadar Kredi Çıkar?

Kredi hesaplaması yapmak detaylı bir iştir ve rakamları iyi kullanmak gerekir. Öncelikle istediğiniz kredi miktarını net olarak belirleyin ve buna göre hareket edin. Findeks renkleri hakkında genel bilgileri paylaştık, eski yazılarımız arasında mevcut ve bunlara göz atmanızı tavsiye ederiz. Bankalar ortalama olarak 1850 puan ve üstünü dikkate alır. Fakat yüksek kredi çekmek için gereken unsurlar arasında temiz sicil ve güvenilir risk raporu vardır.

Bankalardan yaptığınız tüm işlemler sizin kredi puanınızı belirler ve ileriye dönük banka işlemlerinizde yardımcı olur. Yeşil, turuncu, sarı ve kırmızı renklere dikkat etmemiz gerekir. Findeks puanı düşük olduğunda kredi çıkmaz, ayrıca yaptığınız sorgudan ötürü tekrardan puan kaybedersiniz. Kırmızıdan yeşile doğru gidildikçe iyiye işarettir, notlu risk raporu sayesinde artık hangi bankadan ne kadar kredi çekebileceğinizi öğrenebilirsiniz. Kaç puanla ne kadar kredi çekebilirim diyorsanız hesaplamaya hemen başlayabilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
Önceki yazıyı okuyun:
Kredi Notu ve Borcunu E-Devlet Şifresi İle Sorgulayabilir miyim?

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına özel bir parola verilmektedir. E-Devlet şifresiyle kredi notu sorgulama yapabiliyorsunuz, aynı zamanda farklı borçlarınız var ise takibini...

Kapat