Bankacılık Bilgileri

Kredi Yapılandırma Nasıl Olur Neden Yapılandırılır

  • 01 Mart 2020
  • 1.197 kez görüntülendi.
Kredi Yapılandırma Nasıl Olur Neden Yapılandırılır

Zaman, ihtiyaçların türünü ve niteliğini değiştirmektedir. Bu yüzden bankacılık sistemi de klasik çağında olduğu gibi sadece temel hizmetlerle sınırlı değildir. İhtiyaçların bu kadar artması ve özelden zorunlu türe geçişiyle birlikte, bankacılık sistemi de kendini modern çağa dönüştürmüştür. Bu sayede insanların ihtiyaçlarına daha çok alanda karşılık vermekte olan bankalar, bu sistemi en güzel şekilde kredi uygulamasında ilerletmiştir. Kredi verilebilirken verilmiş kredi yapılandırma işlemi söz konusu olabiliyor.

Krediler, bir anlamda sosyal bir sorumluluk projesi gibi; ihtiyacını karşılayamayan insanların çözüm noktası olmuştur. Elbette kredi, bu yazıda göründüğü gibi şirin ve sonuçları olmayan bir çözüm değildir. Aslında düzenli bir ödeme gücü ve planı olmayan insanların, kredi çekmesi zorlu bir yola girmelerine sebep olmaktadır. Bu yüzden de kredi çekilmesi esnasında iyi bir karar verilmelidir. Tüm bankalar incelenmeli, ilgili faiz oranları ve vade fırsatları değerlendirilmelidir. Bu sayede ihtiyacın belirlendiği kadar bir kredi tutarı talep edilir, gerekli şartlar sağlandığında kredi onaylanır. Bu noktaya kadar her şey stabil ilerlemektedir. Önemli olan, oluşturulan ödeme planı dahilinde zamanı gelen ödemeleri yapmaktır. Ödemeler yapılmazsa, ciddi sorunlarla karşı karşıya kalınacaktır.

Kredi yapılandırma işlemi nasıl olur?

Kişiler aldıkları kredinin taksitlerini ödeyememeye başladığında, ilgili faiz oranları değiştiğinde ve ekonomide ciddi kur değişiklikleri olduğunda yapılandırmaya gitmek isterler. Şimdi bu durumları sırayla inceleyelim:

  • Taksitleri ödeyememeye başlarsanız, banka sizi telefon aracılığıyla uyarmaya başlar. Kredi taksitleri için aranmaya başlanmanız, ciddi bir durumun habercisidir. Bu yüzden ödemelerinizi düzenli yapmaya dikkat ediniz. Artık borçlarınızın bir taksitini bile ödeyemez hale gelirseniz, bu yüzden banka sizi yapılandırma işlemi için şubeye çağırır. İlgili masraflar ve komisyon ücretleri eklenerek oluşturulan yeni bir ödeme planınız olur.
  • İlgili faiz oranları değişirse, borçlarınızın yükü artacaktır. Kredi alımında faiz oranını sabit tutmadıysanız; bu durumdan dolayı ciddi bir sıkıntı yaşayabilirsiniz. Bu yüzden bankaya başvurarak borç yapılandırması isteyebilirsiniz. Bankalar da faizi sabit tutarak ama ilgili masrafları borca ekleyerek size yeni bir ödeme planı çıkartacaktır.
  • Eğer ekonomideki kur değişiklikleri önü alınmaz bir noktaya gelir ve krediniz dövize bağlı bir şekilde planlandıysa; borç yükünüz ciddi manada artar. Bu yüzden bankaya başvurabilir ve borcunuzu TL cinsinden yapılandırmayı isteyebilirsiniz.

Neden Kredi Yapılandırma İsteriz.

Kredi yapılandırma yapmak istememizin başlıca iki nedeni var. Birincisi mevcut kredimizi ödemekte zorlanmamız, diğeri ise yüksek faizli aldığımız kredinin faizleri düştüğü zaman daha az faiz ödemek içindir. Bunun başka da bir açıklaması olmaz.

Borçlarımızı Ödemekte Zorlandığımızda

İnsan olarak borçlarımızı ödemekte zorlandığımız hususlar oluşabilir. Hayatta neler geleceğini bilemeyiz. Ödeme güçlüğü çektiğimiz birkaç ay için ekonomik olarak daha rahat davranabilmek adına çözüm yolu kredimizi yapılandırarak taksit tutarını düşürmek, daha uzun vadelere yaymak olabilir. Borcunuzu ödememekten dolayı kredi yasaklısı konumuna gelmek, icraya verilmek gibi hususların önüne geçecek olan yapılandırma özellikle kredi borcunun olduğu bankadan yapılması halinde uygun görülüyor. Sonuçta borçlarınızı ödemek zorundasınız.

Kredi Faizleri Düştüğünde

Almış olduğunuz kredi çeşidi ne olursa olsun aldığınız dönemdeki ekonomik durumlar nedeniyle yüksek faiz oranlarıyla olabilir. Yüksek faiz demek daha yüksek taksit, daha yüksek faiz tutarı ödemek anlamına geliyor. Bankaların en çok yanaşmadığı yapılandırma şekli olan bu faiz indirimli kredi yapılandırma oranların düşmesi ile yüksek tutarlara neden olabiliyor. Bu tutarları kaybetmek istemeyen banka elbette istemiyor. Fakat kişilerin büyük kârı olacağı için bu yapılandırma işlemi önemli.

Kredi yapılandırma işlemi tüketici, konut ve taşıt kredilerinin hepsinde faydalanılan bir işlem. Bankaların yanaşmamasına rağmen faiz indirimi sonrası yapılması tüketici için önem arz ediyor.

Konut Kredisi Yapılandırma Yapan Bankalar

Yani bu işlem için banka listesi vermek mantıksız olur. Fakat tüketicilerin merak ettiği hususların başında gelen konut kredisi yapılandırma yapan bankalar sorusunun nedeni bankaların mevcut konut kredilerinde yapılandırmaya yanaşmamalarıdır. Fakat yasal olarak tüketicilerin hakkı yapılandırma yapabilmektir. Bunun için sözlü olarak başvuru yaptığınız yapılandırma işlemini bankaya yazılı olarak yapın. Mutlaka olumlu cevap alacaksınız.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ