Kullanıma Kapatılan Kredi Kartını Açtırma

Kullanıma Kapatılan Kredi Kartını Açtırma

Kişilere verilen kredi kartlarının harcamalar sonrası dönem borcunun ödenmesi gerekir. Bu borcun ödenmemesi durumunda kart kullanıma geçici süreyle kapatılacaktır. Bu işlem borcun ifasına kadar devam etmektedir. Tamamen kapatılan kart kullanıma açılmazken geçici kapatılan kredi kartını açtırma işlemi sistemde görünmesine kadar sürer.

Kapatılan Kartın Kullanıma Açılması

Mevcut borçların ödenmesi kart kullanımına müsaade etmektedir. Burada ödeme ile kart limitinde açılma olur ve bu limit ile harcama yapılır. Fakat son ödeme günü asgari tutarı ödeme yapmaktan kaçınmışsanız burada kartınız kullanıma kapatılacaktır. Bu durum tamamen bankanın aldığı bir tedbirdir. Siz borcunuzu öderseniz kartınız kullanıma açılır.

Kredi Kartı Borcumu Ödedim Ne Zaman Açılır?

Mevcut kredi kartı borcunuzu ödedikten sonra bankanın sistemleri bu ödemeyi görmesi gerekir. Bu ödemeyi görebilmesi için ödemenin en uygun yeri banka şubesi, internet bankacılığı yada bankamatikten yatırmadır. Bu mecralardan yatırılan para anında kredi kartı hesabına geçer ve kartınız kullanıma açılır. Fakat başka banka üzerinden bir EFT söz konusu ise bu eft nin hesaba geçmesi beklenecektir. Burada merkez bankası onayı ile havuza düşen paranın kartınıza ödenmiş olarak işlenmesi yarım saat kadar sürebilir. Bu süre sonrasında kullanıma açılmış olur.

Kredi Kartı Borcunun Temerrüte Düşmesi

Kredi kartı son ödeme tarihini geçmesine rağmen borç ödemekten kaçınıyorsanız burada borcunuz temerrüte düşer ve bununla birlikte birde temerrüt faizi işlemeye başlar. Bu durumda kartınızın borcunu ödeseniz dahi kartınız kullanıma açılmayacaktır. Bu nedenle kart borçlarının bu hukuki aykırılık oluşturan temerrüte düşme olayını yaşamaması gerekir.

Banka Yasaklısı Olma İhtimali

Borçtan dolayı kapatılan kredi kartı nasıl açılır sorusunun cevabı burada net olarak mevcut en az asgari tutarın ödenmesi olacaktır. Bu ödeme tutarı kadar sizinde kart limitiniz açılmış olur ve harcamaya devam edebilirsiniz. Fakat borç ödemekten imtina etmeniz sizin yasal takip sürecinize girmenizi tetikler. Bu durumda kredi kartı da dahil olmak üzere tüm bankacılık hizmetlerinden uzak olarak yaşamak zorunda kalırsınız. Sonraki dönem ihtiyaçlarınız için banka yasaklısı olmak istemezsiniz diye düşünüyorum.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
Önceki yazıyı okuyun:
Multinet Nedir? Nerelerde Geçer?

1999 yılında yemek kartı olarak kurulan Multinet geçen zaman içerisinde bir çok sektörde hizmet vermeye başladı. Zamanla büyüyen şirket 2010...

Kapat