Bankacılık Bilgileri

Neden Altına Yatırım Yapılmalı?

  • 23 Aralık 2021
  • 1.694 kez görüntülendi.
Neden Altına Yatırım Yapılmalı?

Küçük yatırımcı demek belki yanlış olabilir fakat küçük paralarla yapacağı yatırım neticesinde bu ismi alıyor. Küçük paralar olması nedeniyle de ayrıcı bir yönetici, yönlendirici gibi destek almalarına gerek kalmıyor. Bu tür yatırımcıların yaptığı en büyük yatırım ise döviz kurları üzerinden oluyor. En büyük payı da altın alıyor. Peki tüketiciler olarak bizler neden altına yatırım yapmalıyız? Neden tüm dünya da altın?

Yeterli bir bilgisi olmasa da haberlerden ve çevreden duyduğu kulaktan dolma bilgiler eşliğinde gelecekte ihtiyacı olabileceği parasını altına bağlayan küçük yatırımcılar bu yatırım ile büyük paralar kazanmayabilir. Fakat yatırdığı paranın değerin kaybetmez ve TL değer kaybettiğinde kazanan altın ile bir adım daha önde olmuş olur. Yüksek tutarlarda yapılan altın birikimleri de yüksek paralara neden olabilir.

Bir Çok Seçeneğe Rağmen Altın İlk Sırada

Onlarca bir çok seçeneğe sahip elementler olsa da, insanoğlunun en değerli para birimi olarak seçtiği ve yatırımını ona göre yaptığı tek element altın diyebiliriz. Neden bu kadar önemli bu altın diye sorularınız olabilir. Günümüzde para birimi olarak kullanılmıyor olsa da, bir zamanların para birimi olan altının fiyatı ons değerinden ve dolar üzerinden değerlendiriliyor.

Değerli element olarak 118 çeşit türden bahsediliyor. Bunların işlenmesi, kaynağı gibi hususların yanında zehirli olmaları da ayrı değerlendirilecek hususlar. Bunların yanında Platinyum, paladyum vs. bir kaç element daha bulunurken neden altın seçildi. Altın ve gümüş tüm elementlerden sonra en çok değer verilen bir araç. Ayrıca bu madenin bulunma ölçütü de önemli ki değerine yön veriyor.

Bir Zamanların Para Birimi Altın

70’li yıllarda ABD’de para birimi olarak kullanılan altın Başkan Richard Nixon zamanında bu özelliğini yitirdi. Nitekim bunun nedeni ABD’deki altın rezervlerinin bitmesi olarak gösteriliyor. Fakat buna rağmen 1930’lu yıllarda meydana gelen Büyük Buhran ve bunun neticelerinde de dünya ekonomisi üzerinde doların etkisi büyük oldu. Ve bundan sonra da altının değeri ons ile Dolar kuru üzerinden yürütülmeye başlandı.

Altın madenleri ile çıkan kaynak fiyatlarda çok etkili. 16. Yüzyılda Güney Amarika’da çıkan altın madenleri bu madenin fiyatını düşürürken aynı zamanda diğer her şeyin fiyatının arttırdı. Altın kaynaklarındaki artışa oranla bu madene olan arz ve talep fiyatların oluşmasına etki ediyor. Talep olduğu zaman fiyatı artan altın talep olmaması neticesinde de düşebiliyor.

11 Eylül İle Altın Fiyatları Katlandı

Dünya genelinde altının fiyatlarındaki en önemli artış 2000’li yıllarda meydana geldi. 1 Ons altın 2001 yılında 260 dolardan işlem görürken 11 Eylül saldırısı sonrasında deyim yerindeyse tepetaklak oldu. Bir anda 1 ons altın 1921 dolara çıktı. Gelişen olaylar ve geçen zaman içerisinde bu değer 1222 dolar civarlarında seyrediyor.

Altına verilen değerin bir nedeni de Büyük Buhran sonrasındaki büyük ekonomik krizden ülkelerin bu maden sayesinde çıkması. Stoklarda bulunan altınların kullanılması neticesinde ekonomiyi canlandıran ülkeler ne denli önemli bir husus olduğunun farkına vardı. Bu nedenle küresel ekonomide meydana gelen olaylar neticesinde en güvenilir liman olduğunu her daim hissettiren altına yatırım küçük büyük her yatırımcıyı cezbeden bir husus.

Altın madeninin değerli kılınmasına bir nedende nadir bulunuyor olması. Bazı çevrelerce de altının dünyada bulunmadığı aksine meteorlar yardımı ile yeryüzüne geldiği yönünde. 1100 derecenin üstünde bir sıcaklık ile yumuşayan ve şekil verilen altın doğada 22 ayar olarak bulunuyor.

Bizler burada altın hakkında bilgi verirken kişileri yönlendirme amacında değiliz. Yatırımcıların yapacağı yatırım ile bağladıkları paralar ile oluşabilecek hususlar kişilerin kendisini bağlar. Yazımız tamamen yatırım tavsiyesi değildir. Turan Ay

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ