Bankacılık Bilgileri

Telefondan Temassız Ödeme Nasıl Yapılır?

Telefondan Temassız Ödeme Nasıl Yapılır?

Sliplere atılan ıslak imzalar ile ödeme yapılan Kredi Kartları yerini önce şifreli imzaya sonrada temassız kartlara bıraktı. Daha sonra akıllı telefonlar ve uygulamalar eşliğinde teknolojinin desteği ile kartlarda artık rafa kalkacak gibi görünüyor. Klasik bankacılık hizmetlerinden vazgeçemeyen tüketicilerin yanında teknoloji yakından takip eden tüketici sayısı çok daha fazla. Bu durumun farkında olan bankalar da kendilerini geliştirerek rekabetin tam ortasında bir adım önde olma çabası içerisinde. Peki teknoloji ve bankacılık işlemleri bu kadar gelişmişken telefondan temassız ödeme nasıl yapılır? Telefonla ödeme yapılabiliyor mu? Bu konuyu sizler için araştırma gereği duydum.

Telefondan Temassız Ödeme

İçindekiler

Türkiye’de yaygın olan Visa ve Master Card’ın yanında milli ve yerli kartımız Troy da katıldı. Yaklaşık 160 milyon kartın işlem gördüğü ülkemizde miadı dolan kartların yerine temassız kart tahsisi yapılıyor ve kişi isterse bu özelliğini kapatabiliyor. Ülkemizde henüz Yapı Kredi Bankası, TEB, İş Bankası ve Akbank telefonlar ile temassız ödeme çalışmalarına ağırlık verse de tüm bankalar kısa zamanda bu özelliği müşterilerine sunmak zorunda kalacak. TEB ise CEPTETEB Mobil temassız özelliği ile ödeme yapabiliyor. Uygulama sayesinde yapılan bu işlem için henüz NFC sistemi aktif değil. Nedeni ise gelişen cep telefonlarındaki NFC özelliğinin bulunması. Bu özellik bankacılık ödemelerinin yanında bir çok geçişler, market kartları, otobüs kartları gibi hizmetleri bünyesinde barındırabilecek. Örneğin bir çok sinema artık bilet satışı yerine kartlara yükledikleri biletler ile dijital ortama geçiş sağladı. Bu gibi hizmetlerinizin hepsini cep telefonları ile alabilmenin yolu açılıyor.

Tüketiciler kredi kartlarını yanlarına almayı unutsalar dahi telefonlarını almayı unutmuyorlar. Bu nedenle ödeme yapmaları gerektiğinde de telefonları ile ödeme yapmaları halinde hem mağdur olmayacaklar hem kişiler ödemelerini anlık olarak telefonları üzerinden takip edebilecekler. Zamanla unutulan ödemeler telefonlarınızda kayıtlı olacak ve kendinizi de sorgulama imkanı bulabileceksiniz.

Telefonla Ödeme Nasıl Gerçekleştirilecek?

Henüz Vİsa kart ile ödeme imkanı verilen telefonla temassız ödemenin mantığı temassız kartlarda olduğu gibi temassız ödeme kabulü yapan pos cihazına yaklaştırılmasıdır. Telefon ile pos cihazındaki etkileşim ile onaylanması neticesinde de ödemenizi yapmış oluyorsunuz. Telefondan temassız ödeme yapmak için öncelikle telefonunuzda NFC özelliğinin bulunması gerekir. Bu özelliğin bulunması ile telefonunuzu temassız ödemeye uyumlu hale getirebiliyorsunuz. Fakat bunun yanında kartınızın da NFC sistemine uyumlu olması gerekir ki telefonunuzu kartınıza tanıtabilin. Temassız kartınızın aktif olarak kullanılıyor olması gerekecektir. Kapalı ise bunun için müşteri hizmetlerini aramanız yeterli. Buradan kartınızın temassızı aktif hale getirilebiliyor. Öncelikle nedir bu NFC onu inceleyelim.

NFC Kullanım Alanları

Yakın alan iletişimi anlamına gelen NFC elektronik olarak çalışan iki cihazın birbiri ile etkileşim kurması, kablosuz haberleşmesini sağlayan iletişim teknolojisidir. Bu teknoloji sayesinde kullandığınız onlarca banka kartı, sinema ve market kartları gibi fiziki olarak gerektirmeden bir çok kartı taşıyabilirsiniz. Burada işlem yapacağınız zaman cüzdanınızdan kart bulup çıkarmak yerine telefonunuzdan giriş yaparak ilgili kartınızı yönlendirme yapıyorsunuz ve pos cihazına yaklaştırıyorsunuz.

Karayollarında, köprülerde ve geçitlerin turnikelerinden geçişlerde, toplu taşıma araçlarındaki ödemelerde rahatlıkla kullanabileceğiniz NFC sistemi banka kartları ile ödemelerde de kullanılan bir özellik.

Henüz tam anlamıyla yaygınlaşmayan bu özelliğin kısa süre içerisinde diğer on üç bankaya da yansıyacağını ve kullanılmaya başlayacağını şimdiden söylemek mümkün. Zira geçtiğimiz dönemlerde bankalar bu işlem için süs eşyaları, saat gibi unsurları da kullanıyordu. NFC sayesinde akıllı telefonlara bağlanan akıllı saatler sayesinde de kart taşımak tarihe karışabilir. Elbette bunun için temassız ödeme pos cihazı bulundurulması gerekecektir. Zira ödeme alan iş yerlerinin hepsi bu işleme henüz geçmedi.

Temassız Ödemelerde her bankanın bir limiti bulunuyor. Temassız Kart Ödeme Limitleri başlıklı yazımızı okuyarak bu tutarlar hakkında bilgi edinebilirsiniz. Yada kartınızın mevcut temassız ödeme özelliğini kapatmak istiyorsanız bunu yapmak da mümkün. Bankalar temassız ödeme teşviklerinin yanında cep telefonları ile temassız ödemeyi de teşvik edecek kampanyalara imza atıyor.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ