Bankacılık Bilgileri

Yeni Vergi Affı Çıkacak mı? (2022 Yılında Af)

Yeni Vergi Affı Çıkacak mı? (2022 Yılında Af)

Bir çok kesimin genel ortak sorusu yeni vergi affı var mı? Vergi Affı Ne zaman çıkacak? Doğal olarak son günlerde en çok sorulan soruların başını çekiyor ki dijital dünyada çok arananlar içerisindeki yerini sürekli koruyor. Yani dünyada bir yerlerde bir virüs salgını çıkıyor ve küresel olarak hem sağlık açısından hem ekonomik açıdan herkesi vuruyor. Bu aşamada genel itibar ile esnaf, tüketicinin korunması gerekenler adına hükümet gerekli her türlü tedbiri atıyor ve atmaya da devam edecektir. Ancak özellikle esnafın beklentileri arasına giren vergi affı söz konusu. İrili ufaklı bir çok esnaf güncel olarak vergi borcu faizleri bir kenara bırakırsak kendisini ödeyemez duruma geldi. Bu nedenle beklentiler arasında destek kredileri, faizsiz kredi paketleri olsa da diğer bir taraftan vergi affı beklentisi de sürekli artıyor.

Hükümet karşılaşılan güçlükler, doğal afetler gibi her türlü hususta vatandaşın ve esnafın yanında olarak gerekli tedbirleri alıyor. Bu aşamada birçok küçük para cezaların iptali de söz konusu olmuştu. Ancak  beklenti vergi affı ile belli limitlere kadar vergilerin de silinmesinden yana. Bu nedenle de esnaf odaları taleplerini sürekli yineleyenlerden. Her ne kadar yüksek dille anılıyor olmasa da dilden dile vergi affı fısıltıları mevcut.

2019 sonunda yapılan 2020 bütçe görüşmeleri neticesinde Türkiye’nin ekonomi paketi hazırlandı. Ancak beklentiler arasında olmayan Coronavirüs salgını ile bu paketin dışına çıkıldığı aşikar. Yapılan ekonomi paketine bakılacak olursa 2021 Vergi affı diye bir husus söz konusu değil. Bu aşamada hükümet kanatlarından da af ile ilgili bir açıklama bulunmuyor. Ancak bu durum önümüzdeki dönemlerde de olmayacak anlamına gelmez. Çünkü hükümetin esnaf ve sanayi kolunun beklentilerine cevap verebilir.

Önümüzdeki süreçte muhtemel açıklanması halinde hangi vergilerin, hangi tarih aralıkta olanların ve limitlerinin çıkarılacak bir kanun ile açıklaması olacaktır. Bunun yanında borcun faizi, yapılandırması yada taksitlendirilesi gibi hususlarda da ayrıntılara hep birlikte bakabileceğiz. Ancak güncel olarak vergi affı söz konusu değil.

Ödeyen bireyler olarak vergi bizlere çok sıcak gelmeyebilir. Ancak bu duruma iki taraflı olarak bakmak gerekiyor. Evet bizlerden para çıkacağı aşikar. Ancak devletin tüm ihtiyaçlarının karşılanması da bu vergiler sayesinde oluyor ise çift taraflı düşünmek en doğru adım olur. Zira son günlerde vatandaşın ve iş verenin yanında olmak adına atılan adımlar kadar ilerleyen dönelmende hükümeti zor bir süreç bekliyor. Her ne kadar hükümet kanadı af konusunu dillendirmiyor olsa da içten içe ele aldığı düşünülebilir.

Esnafın ve sanayicinin sözcüsü meslek odaları bu konulara biraz daha uzak. Ancak özellikle küçük esnaf iş yapamamaktan şikayetçi. Bunun yanında evi dükkanı kira olanlar var. Uzun süre dükkanını kapatmak zorunda olan kişiler bulunuyor. Bu kişilerin vergi borçlarının yanında Bağ-kur borçları da bulunuyor olması kişilerin direk yapılandırma yada taksitlendirme hizmetin den daha çok belli miktarlara kadar da olsa vergi ve borç affı getirilmesinden yana. Af beklentilerinin yanında geçtiğimiz günlerde ÖTV oranlarında artışa gidilmesi de bir çok sektörü olumsuz etkiledi.

Geçtiğimiz günlerde MHP li Mevlüt Karakaya “Vergi Yapılandırması Planlanıyor mu?” sorusunu yöneltmişti. Bu soruya Yeni Ekonomi Paketi ile cevap veren Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak kesin bir dille af olmadığını belirtmedi. Gerekli düzenleme ve önlemlerin yaşama geçirileceğini açıkladı. Yeni Ekonomi Paketi açıklanırken bu paketin hayata geçirilmesinde 2020 ile 2022 yılları hedef gösteriliyordu. Ancak  son aşamada vergi affı söz konusu edilir mi hep birlikte göreceğiz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ