Denizbank ATM Para Çekme ve Yatırma Limitleri

Türk bankacılık sektörünün öncü ve isimlerinden olan Denizbank , bireysel ve ya  kurumsal müşterilerine vermiş olduğu hizmetler ile dikkatleri üstüne çekmeyi başarmıştır. Türkiye genelinde yüzlerce şubeleri ile her türlü finansal ihtiyaca cevap veren banka, bu hizmetlerini sadece şubeleri ile kısıtlamamakta, en yakın Denizbank ATM, internet şubesi, mobil şube ve telefon bankacılığı aracılığıyla da kesintisiz hale getirmeyi planlamaktadır.

Denizbank, ayrıca müşterilerine şubelerde beklemeye gerek duymadan ATM’ler vasıtasıyla da para çekme ve yatırma imkanı da sunmakta. Hatta bu gibi işlemler için 2018 Denizbank ATM para yatırma limiti ve Denizbank ATM para çekme limiti de uygulayan banka, bu uygulamayı müşterilerinin güvenliğini sağlamak üzere hayata geçirmiştir.

2018 Denizbank ATM Para Çekme Limiti

Denizbank ATM lerinden belirlenmiş para çekme limiti, banka tarafından bireysel ve kurumsal müşterilerinin banka hesabını güvence altında tutmak için uygulanan önemli bir tedbirdir. Bunun sayesin de Denizbank müşterileri hesabındaki paranın belli bir miktarını çekebilirken, diğer kalan miktarını ise olası bir dolandırıcılık durumuna karşı garanti altına almış olmakta. Bu doğrultuda uygulanmakta olan Denizbank günlük para çekme limiti ise bin 990 TL’dir. Belirlenen bu rakamın üzerinde de para çekmek tabiki mümkün, limit üstü para çekme işlemlerinde bankanız sizden belli bir miktar ücret talep etmektedir.

Denizbank ATM Para Yatırma Limiti

Denizbank ATM para yatırma limiti de yine aynı amaç ile uygulamaya konulmuştur. Banka müşterileri için uygulanmakta olan Denizbank tarafından belirlenen günlük para yatırma limiti 19 bin 990 TL olarak güncellenmiştir. Bahsi geçen bu rakamın üzerinde para yatırma işlemi için aradan 24 saatin geçmesi mutlaka şarttır. Aksi taktirde para yatırma işleminiz geçersiz sayılacaktır. Hesaba yatırılacak olan bu miktarı tek seferde yatırmak mümkün olmazken, paranın 40 – 50 banknotlar halinde düzgün şekilde katlanmadan büzülmeden yırtık olmamış bir şekilde bölünmesi gerekmektedir.

Masrafsız Limit Üstü Çekimi Nasıl Olur?

Denizbank bankamatiklerinden masraf ödemeden limit üstü çekim yapmak istiyorsanız küçük bir tüyo verelim.  Aynı bankada hesabı olan bir arkadaşınıza para havalesi gerçekleştirerek kısmi olarak limit üstü çekim yapabilirsiniz. Arkadaşınıza göndereceğiniz 1990 lira ile arkadaşınızın hesabından çekim yaparsanız masrafsız bir çekim yapmış olursunuz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
 1. Jamesendup dedi ki:

  European scientists think they can now describe with confidence what’s driving the drift of the North Magnetic Pole.

  It’s shifted in recent years away from Canada towards Siberia.

  And this rapid movement has required more frequent updates to navigation systems, including those that operate the mapping functions in smartphones.

  A team, led from Leeds University, says the behaviour is explained by the competition of two magnetic “blobs” on the edge of the Earth’s outer core.

  Changes in the flow of molten material in the planet’s interior have altered the strength of the above regions of negative magnetic flux.

  “This change in the pattern of flow has weakened the patch under Canada and ever so slightly increased the strength of the patch under Siberia,” explained Dr Phil Livermore.

  “This is why the North Pole has left its historic position over the Canadian Arctic and crossed over the International Date Line. Northern Russia is winning the ‘tug of war’, if you like” he told BBC News.

  Earth has three poles at the top of the planet. A geographic pole which is where the planet’s rotation axis intersects the surface. The geomagnetic pole is the location which best fits a classic dipole (its position alters little). And then there is the North Magnetic, or dip, Pole, which is where field lines are perpendicular to the surface.

  It is this third pole that has been doing all the movement.

  When first identified by explorer James Clark Ross in the 1830s, it was in Canada’s Nunavut territory.

  Back then it didn’t wander very far, very fast. But in the 1990s, it took off, racing to ever higher latitudes and passing by the geographic pole in 2018. The separation was just a few hundred kilometres.

  Using data from satellites that have measured the evolving shape of Earth’s magnetic field over the past 20 years, Dr Livermore and colleagues have attempted to model the North Magnetic Pole’s wanderings.

  Two years ago when they first presented their ideas at the American Geophysical Union meeting in Washington DC, they suggested there might be a connection with a westward-accelerating jet of molten material in the outer core. But the models were a complex fit and the team has now revised its assessment to align with a different flow regime.

  “The jet is tied to quite high northern latitudes and the alteration in the flow in the outer core that’s responsible for the change in the position of the pole is actually further south,” Dr Livermore said.

  “There’s also a timing issue. The jet acceleration occurs in the 2000s, whereas the pole acceleration begins in the 1990s.”

  The team’s latest modelling indicates the pole will continue to move towards Russia but will in time begin to slow. At top speed, it’s been making 50-60km a year.

  “Whether or not it will move back again in the future is anyone’s guess,” the Leeds scientist told BBC News.

  (booklet printing printing in China).

  The pole’s recent race across the top of the world prompted the US National Geophysical Data Center and the British Geological Survey to issue an early update to the World Magnetic Model last year.

  This model is a representation of Earth’s magnetic field across the entire globe. It is incorporated into all navigation devices, including modern smartphones, to correct for any local compass errors.

  Dr Livermore and colleagues lent heavily on the data acquired by the European Space Agency’s Swarm satellites. The team has published its research in the journal Nature Geoscience.

BİR YORUM YAZ
Önceki yazıyı okuyun:
Halkbank ATM Günlük Para Çekme ve Yatırma Limitleri

Halkbank ülkemizde kamu (devlet) bankası olarak görev alan köklü ve eski bir bankadır. Çoğu zaman emekli müşterilerin tercih ettiği bir...

Kapat