2020 Muhtaçlık Sınırı Nedir Nasıl Hesaplanıyor?

2020 Muhtaçlık Sınırı Nedir Nasıl Hesaplanıyor?

Türkiye’de Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığınca, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma vakıfları eliyle yürütülen tüm maddi yardımların yapılmasında muhtaçlık sınırı altındaki gelirler etkili oluyor. Nakdi yardım başvurusu yapılan kişi ve kişilerin öncelikle taşınır ve taşınmaz mal varlıkları ile hane içerisindeki aylık gelirleriyle orantılı olarak hesaplanan muhtaçlık sınırının hesaplanmasına en büyük etken her yıl yeniden belirlenen Asgari Ücret üzerinden yapılıyor.

Devletin Sosyal Devlet anlayışı çerçevesinde bakıma muhtaç kişilere farklı isimler altında nakdi yardımlar yapmaktadır. Devlet aile yardımları, eğitim yardımları, 2022 diye adlandırılan engellilere ve bakımı için verilen aylık yardım, 65 yaş ve üzeri kişilere verilen yardımlar gibi bir nakit yardımı bulunuyor. Bu yardımlar ile birlikte üç ayda bir verilen fakirlik yardımı diye adlandırılan bir yardımda bulunuyor ki, devlet bakıma muhtaç herkese nakdi ve maddi yardımda bulunuyor. Bu yardımların yapılabilmesi için temel şart hane halkındaki herkesin aylık gelirlerinin muhtaçlık sınırının yani diğer bir deyişle fakirlik sınırının altında olması gerekiyor.

Muhtaçlık Sınırı Ne Kadar? (Fakirlik Sınırı)

Muhtaçlık sınırının hesaplanmasında temel öğe Asgari Ücret tutarıdır. Her yıl yeniden belirlenen ve Ocak ay’ında itibaren işçilere ödenen ücret olan Asgari ücret 2018 yılında şu an için 1603 lira olarak veriliyor. Asgari ücret tutarından asgari geçim indirimi tutarının öncelikle çıkarılması gerekiyor. 2018 yılı Agi 143 TL’dir. Kalan tutar ise 1460 TL oluyor. Bu rakamın 1/3’ü muhtaçlık sınırını gösteriyor. Yani 483 TL

Bu muhtaçlık sınırı 2022 diye adlandırılan engelli yardımlarının hesaplanmasında ana değer iken birde evde bakım maaşları için hesaplanan muhtaçlık sınırı bulunmaktadır.  Bunun hesaplanması da Asgari ücret ile bulunuyor. AGİ indirimi sonrası kalan tutarın 2/3’ü bakım maaşı alınabilmesi için hesaplanan muhtaçlık sınırını gösteriyor. Yani burada engelli maaşı muhtaçlık sınırı 967,27 TL olarak hesaplanıyor. Bu gelirin altında kalması halinde bu yardımların yapılması söz konusu.

2019 Muhtaçlık Sınırı Ne Kadar?

Önümüzdeki süreçte yardımların yapılabilmesi için sınır teşkil eden muhtaçlık sınırının belirlenmesinde Asgari ücretin etkili olduğunu söylemiştik. Henüz bu rakamlar netlik kazanmadı. Çok kısa süre sonrası bu rakamlar açıklanacak ve bizlerde bu yazımızda ne kadar olduğunu belirteceğiz. 2016 yılında muhtaçlık sınırı 393 TL iken, 2017 yılında bu rakam 468 TL olmuştu. Sendikalar son dönemlerde Asgari ücretin 2 bin lira ve üzeri olması yönünde talepte bulundu. Bu hususlarda hazırladığımız 2019 Asgari Ücret Ne Kadar başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

Türkiye’de gerçekten bakıma muhtaç insanlar bulunuyor. Bu insanlara en büyük destek devlet eliyle veriliyor. Özellikle 65 yaşını dolduran, kendisine bakacak kimsesi olmayan, SGK gibi emeklilik geliri bulunmayan, hiç bir geliri bulunmayan kişilere aylık nakdi yardımlar yapılıyor. Bu yardımların yapılmasında İllerde ve İlçelerde Kaymakamlıklar bünyesinde kurulan Mütevelli Heyetlerince alınan kararlar neticesinde yardım yapılıyor. 65 yaşını geçen kimsesizlere yapılan yardımın tutarının belirlenmesinde aylık katsayıların 300 gösterge ile çarpılması baz alınıyor.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
Önceki yazıyı okuyun:
2020 Gelir Testi Nedir Gelir Testi Sonucu Sorgulama Nasıl Yapılır?

Önceki yıllarda yürürlüğe giren Genel Sağlık Sigortası (GSS)  kapsamında Bağ-kur, Emekli Sandığı yada SSK gibi sigortalı olmayan kişiler gelir testi...

Kapat