Bankacılık Bilgileri

Otomatik Ödeme Talimatı Ne Zaman Ödeme Yapar?

  • 22 Mart 2021
  • 23.830 kez görüntülendi.
Otomatik Ödeme Talimatı Ne Zaman Ödeme Yapar?

Düzenli olarak ödeme yapmak zorunda olduğumuz gündelik yaşamımızda bize hayat veren ürünlerin faturaları bulunuyor. Bu faturaların ödeme aralığı ve çokluğu nedeniyle takip edilmesi ve ödeme yapılması zor olabiliyor. Bu zorlukları aşmak için bankaları kullanıyoruz. Bankalara verdiğimiz otomatik ödeme talimatları ne zaman ödeme yapar bu konumuzu irdelemeye çalışacağız.

Banka Otomatik Ödeme Talimatını Ne Zaman Keser?

Bankalara vereceğimiz otomatik ödeme talimatları için bir çok yol bulunuyor. Özellikle internet bankacılığı ile bankamatikler yada en klasik yöntemi banka şubesinden faturalarınızın günü geldiğinde otomatik olarak ödenmesi talep edebilirsiniz. Bankaların en çok sevdiği ürünlerden birisi olan otomatik ödeme talimatları mevduat hesabımıza, kredili mevduat hesabımıza ve kredi kartlarımıza verilebiliyor. Vereceğiniz talimatların ödenebilmesi için hesaplarımızda para olması ve kartlarımızda da limit bulunması gerekiyor. Aksi takdirde verdiğimiz talimat gerçekleştirilemiyor, faturanız ödenemiyor ve sizde mağdur olabiliyorsunuz.

Fatura Talimatı Son Ödeme Tarihi Saat Kaça Kadar?

Fatura ödemesinin son tarihi ödeme yapılacağı tarihi gösterirken, ödemenin yapılacağı saat bankalar arasında değişiklik gösterir. Net kesin bir saati olmamakla birlikte banka son gün son saatlere kadar bu parayı hesabında tutarak mevduat kazancı sağlamaya çalışır. Sizden kesilen fatura ücretleri ilgili kuruma yaklaşık 3 gün sonra geçirilir. Elbette bu süre banka ile kurum arasındaki anlaşmaya bağlıdır. Fakat sizden kesilecek ücret hesabınızda tutuluyor olsa da son gün özellikle bankaların mesai bitimleri esnasında kesintiler hesabınıza yansıtılıyor.

Talimat Ne Zaman Ödeme Yapar?

Bankalar vermiş olduğunuz otomatik ödeme talimatları nedeniyle size çıkartılan fatura bedellerinin ödenmesi için mümkün olduğu kadar yavaş hareket ederler. Bu hareketin sebebi öncelikle fatura ödemesinin yapılacağı kurum ile bankanın kendi arasındaki protokoldür. Bu protokol olmadığı zaman bankalar ödeme alamazlar. Ödeme alabilmek için de bankalar ile özellikle anlaşma yoluna giderler.

Anlaştığı kurum ile arasındaki protokol gereği bazı hususları sizler göremezsiniz. Çünkü banka burada gelir elde etmek isterken aynı zamanda kurumun tahsilatını da yaparak zamandan ve personelden tasarruf edilmesini sağlar. Banka size çıkarılan faturanın son ödeme tarihinde fatura yekününü hesabınızdan tahsil eder ve sizin hesap özetinizde fatura tahsilatı olarak geçer.

Otomatik ödeme talimatlarının yanında kişilerin mağduriyetinin önüne geçmek adına telefonlarına bilgi verilmesi talebini de verebilir. Yani hesabınızdan kesilecek fatura ödemesinin size SMS yada e-mail yoluyla bildirilmesi istenilebilir. Nitekim bankalar bu hizmetleri müşterilerine ücretsiz olarak veriyorlar. İnternet bankacılığını kullanan tüketicilerdenseniz buradan vereceğiniz talimatlar ile hesabınıza giren ve çıkan bütün tutarlar anlık olarak size iletilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ