Vadeli Dolar Hesabı mı? Vadesiz Dolar Hesabı mı?

Vadeli Dolar Hesabı mı? Vadesiz Dolar Hesabı mı?

Birikim yaparken aynı zamanda kazanmak için bankalar başlıca yatırımını değerlendirmek isteyeceğimiz yerler. Yani kişiler bu kurumlarda açtıkları hesaplar ile aynı zamanda birikim yapmanın yolunu atıyor. Kişiler vadesiz hesaplarda tuttukları paraların bankalara mevduat kazandırdığını fakat kendilerine kazanç getirmediğini iyi biliyor Bu nedenle öylesine duracağını yatırım yapmak için farklı yollar seçerler. Bu yollardan bir tanesi de döviz hesapları açmak. Peki döviz için vadeli dolar hesabı mı? Vadeli Dolar Hesabı mı?

İnsanlar alışılagelmiş Türk Lirası üzerinden hesap açarlar ve yatırımlarını bu değer üzerinden yapmaya çalışırlar. Fakat parasının değer kaybetmesini istemeyenler, hesapta dururken aynı zamanda kazandırmasını isteyenler hesaplarını dolar kuru ile açarlar. Dolar kuru ile açılan hesaplar neticesinde kurun yükselmesi ile parası artar ve kazançlı çıkmış olur. Bazı kişilerde hem kurun artışı ile hem de faizi ile kazanç sağlama yoluna gider. Yani kazanırken bir kez daha kazanma çabası vardır.

Döviz Hesabı Açarken Neleri bilmeliyiz?

Türkiye açılan banka hesapları ile paranızı vadeli mevduat hesaplarına yatırmak faiz kazancı anlamına geliyor. Bu kazancın sağlanması için döviz kurları ile TL arasında fark bulunuyor. TL faizi daha yüksek tutulurken döviz kurlarının faizleri  ise düşük tutuluyor.

TL hesabında olduğu gibi döviz kurları hesaplarında da hesap işletim ücreti mecburen kaldırıldı. Zaten bu masraf vadesiz hesaplar için geçerliydi. vadeli mevduatlara yatırılan paralar için böyle bir masraf söz konusu değildi.

Vadeli hesap ile vadesiz hesap açımı arasında masraflar dikkate alınmalı. Zira kazanç sağlama adına açtığınız bu hesaplar ile fazladan para ödemesi yapmak çok yersiz olacaktır. Vadeli Dolar Hesabı mı Vadesiz Dolar Hesabı mı sorusu olanlar burada avantajları ve dezavantajlarını düşünerek hareket etmek zorunda.

Sektörde işinize göre ödemelerinizi dolar kuru üzerinden yapıyorsanız mutlaka dolar hesabı açmak zorundasınız. Bu hesaptan yapacağınız para gönderim işlemleri de döviz kurundan olacağı için böyle bir hesap mantıklı. Fakat vadeli dolar hesabı açımı ile vadenizin süresi dolmadan ödeme yapmak size kazandırmaz. Böyle bir durumla karşılaşmamak için bankaların hoşgeldin faizli hesapları kullanılabilir fakat onlarda süreli olduğu için bir süre sonra bu hesaplardan da para çekimi sonrası vadeniz bozulacaktır.

Uzun Vadede Harcamayacağınız Paralar İçin Vadeli Dolar Hesabı

Müşteri olarak banka ile olan münasebetleriniz nedeniyle açtığınız vadeli dolar hesabı sizin istediğiniz özellikere sahip olabilir. Bunun için banka karşısında önemli bir müşteri ve önemli paralar yatıran birisi olmanız gerekir. Başka türlü bankalar bu isteklerinize yanaşmayacaktır.

Açmış olduğunuz hesaba yatıracağınız paralar uzun vadeli olduğunu düşünüyorsanız vadeli dolar hesabı açmak mantıklı olabilir. Kısa süre sonra çekecek yada harcama yapacaksanız burada vadeli açmanıza gerek yoktur. Zira vadeniz bozulacaktır ve şartlar oluşmadığı için fazladan masraf ödemesi yapmakla yükümlü olabilirsiniz. Bunun için vadeli dolar hesabı mı vadesiz dolar hesabı mı iyi analiz edilmelidir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
Önceki yazıyı okuyun:
Akbank Ertelemeli Kredi, Akbank Anında Kredi

Nakit ihtiyacınızı çözüme kavuşturma yollarından birisi Akbank Direkt Kredi. Yani para ihtiyacınız varsa bu ihtiyacınızı karşılamak için zaman geçirmenin de...

Kapat